Weekends in The Kitchen: Breakfast in Bed ❤ Закуска в леглото
Думата ми днес е за трънките, полезните им свойства и ползите им за здравето ни.
Бодливата трънка или трънкосливка (лат. Prunus spinosa) е диворастящо храстовидно растение с ядливи кисело- тръпчиви плодове. В народната медицина освен плодовете се използват също така кората, цветовете, листата и дори корените.
Бодливата трънка е богата на витамин А, С, В1 и В2, глюкоза, захароза и фруктоза, пектин, желязо, калий, калций, йод, магнезий и други.
Цветовете на бодливата трънка се събират на пролет. Сушенето им става като всички други билки и цветове - на проветриво и сенчесто място. Съхраняват се в хартиени или платнени торби.
Листата на трънката имат сходно лечебно действие като цветовете, за по- добър ефект е подходящо да се събират в средата на лятото. Сушенето и съхранението им е същото като при останалите билки и дроги.
Кората на растението се събира през пролетта, а корените на есен. Сушенето е по- продължително, за по- сигурно се препоръчва да се сушат във фурна или дехидратор. Съхраняват се съответно: кора- една година, за корени до три години от събирането.
Плодовете на бодливата трънка се събират през октомври или ноември, те трябва да са добре узрели, въпреки това запазват кисело- тръпчивия си вкус. Могат да се сушат или консервират.
Споделям две рецепти- за сироп от бодливи трънки и мини палачинки. Тази комбинация ми се стори най- подходяща за зимните уикенди. Направете си ароматен чай, като този и си ги поднесете в леглото.
Тайната за трайни палачинки, които могат да се консумират студени, та дори и на другия ден е в бирата. Ако ще споделяте палачинките с деца, е добре да я замените с вода или мляко.
необходими продукти за 15 броя с диаметър 17-18 см.:
1 ч.ч. бяло брашно
2 броя яйца
100 мл. светла бира
1 с.л. захар
½ ч.л. сол
1 ч.ч. прясно мляко
2 с.л. растителна мазнина + за намазване на тигана
В купа се смесват всички съставки, разбъркват се с телена бъркалка или миксер. Тигана се загрява на силен котлон, намазва се с мазнина. С помощта на черпак се загребва от палачинковата смес и се слага в тигана. Котлона се намаля на по- ниска степен. Палачинката се обръща след 2-3 минути, когато е готова действието се повтаря докато сместа привърши. Може да навиете палачинките под формата на пурички още докато са топли. Подредете в подходяща чиния и залейте със сироп от трънки.
Сироп от трънки:
необходими продукти за два буркана по 360 мл.
800 г. добре узрели плодове
600г. захар
½ ч.ч. вода
½ ч.л. лимонена киселина
Измийте и почистете плодовете. В касерола или тенджера загрейте водата и захарта, доведете до завиране. Прибавете към тях плодовете и оставете да къкрят около 15-20 минути. Ако се появи пяна, оберете я с лъжица. Ще забележете, че плодовете се спукват и костилката се показва. Това е момента да добавите лимонената киселина, разбъркайте и оставете плодовете поне за пет минути да къкрят на слаб огън. Изключете котлона и пригответе чисти сухи буркани или бутилки. С помощта на цедка или тензух прецедете сварените плодове и запечатайте бурканите, докато течността е още гореща. Обърнете бурканите с капака надолу и оставете до пълното изстиване на сиропа.
Така приготвеният сироп може да използвате като подсладител към чая, за намазване на бисквити или сладкиши, може да разредите сиропа с газирана вода или да го ползвате в направата на коктейли или моктейли.
Сиропа се съхранява на хладно до една година.
Коментари
Публикуване на коментар